Udzielamy informacji o programach pomocowych realizowanych przez PARP.
Wsparcie MSP w obszarze cyfryzacji - Bony na cyfryzację
Łagodzenie skutków wystąpienia COVID-19 oraz ograniczanie ryzyk gospodarczych i społecznych wywoływanych przez pandemię poprzez transformację cyfrową gospodarki.
-
6 września 2021
Ogłoszenie konkursu
-
20 września 2021
Start składania wniosków
-
5 października 2021
Koniec przyjmowania wniosków
Maksymalne dofinansowanie
255 000 zł
Wartość projektu (koszty kwalifikowane)
60 000 - 300 000 zł
Wkład własny
minimum 15%
Miejsce realizacji projektu
Polska
Zasięg terytorialny projektu
Polska
Dla kogo
MMŚP
Nabór został zakończony
Szczegóły dofinansowania
Celem konkursu jest wdrożenie przez MŚP technologii cyfrowych w związku z koniecznością dokonania zmian procesów, sposobu funkcjonowania przedsiębiorstwa w warunkach epidemii chorób zakaźnych u ludzi, w szczególności pandemii COVID-19, lub wzmocnienia odporności na wypadek kolejnych podobnych kryzysów wywołanych stanem epidemii.
Na co można przeznaczyć dofinansowanie?
- zakup usług programistycznych lub/i zakup oprogramowania gotowego, w tym w formie licencji (z wyłączeniem standardowego oprogramowania biurowego czy księgowego) w celu opracowania lub wprowadzenia rozwiązania cyfryzacyjnego – komponent obligatoryjny projektu;
- zakup środków trwałych, w tym maszyn i urządzeń, sprzętu komputerowego lub związanego z przesyłem lub magazynowaniem danych, środków niskocennych, lub/i zakup usług doradczych (w tym branżowych, technologicznych, biznesowych, prawnych) lub/i zakup usług szkoleniowych w celu wdrożenia rozwiązania cyfryzacyjnego – komponent fakultatywny projektu.
Więcej informacji w Dokumentach:
Ogłoszenie o konkursie do poddziałania, Kryteria wyboru projektów i Regulamin konkursu


Kto może otrzymać dofinansowanie?
Mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa, które:
- prowadzą działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej potwierdzoną wpisem do odpowiedniego rejestru.
Więcej informacji w Dokumentach
Kryteria wyboru projektów
Ile możesz otrzymać?
Możesz otrzymać maksymalnie
255 000 zł
Całkowity koszt projektu musi zamknąć się w kwocie
300 000 zł
Wsparcie wyniesie do 85% wartości projektu, co oznacza, że Twój wkład to co najmniej 15% całkowitego kosztu projektu
Całkowita kwota środków na dofinansowanie projektów
Pula środków w konkursie 155 859 199,93 zł.
Nie masz pewności, czy to odpowiedni program finansowania dla twojej firmy?
Napisz lub zadzwoń na infolinie 22 574 07 07 oraz 801 332 202
Dokumenty
-
Ogłoszenie o konkursie
Obowiązuje od 17.11.2022 r. -
Regulamin konkursu
Obowiązuje od 17.11.2022 r. -
Kryteria wyboru projektów
Załącznik nr 1 do Regulaminu konkursu - Pobierz wszystko
-
Wzór wniosku o dofinansowanie projektu
Załącznik nr 2 do Regulaminu konkursu -
Instrukcja wypełniania wniosku o dofinansowanie projektu - obowiązująca od 1.12.2021 r.
Załącznik nr 3 do Regulaminu konkursu -
Materiał informacyjny dotyczący kwot ryczałtowych - obowiązujący od 17.09.2021 r.
Załącznik nr 4 do Regulaminu konkursu - Pobierz wszystko
-
Wzór umowy o dofinansowanie
Załącznik nr 5 do regulaminu konkursu -
Lista dokumentów niezbędnych do zawarcia umowy
Załącznik nr 6 do regulaminu konkursu - Pobierz wszystko
-
Wzór Oświadczenia o kwalifikowalności VAT
Załącznik nr 3 do umowy -
Wzór oświadczenia o spełnianiu kryteriów MŚP
Załącznik nr 5 do umowy - Pobierz wszystko
- Wzór oświadczenia o aktualności danych i kwalifikowalności Wnioskodawcy
- Wzór formularza informacji de minimis
- Oświadczenie o wysokości pomocy de minimis
- Wniosek o nadanie zmianę wycofanie dostępu dla osoby uprawnionej w ramach SL2014
- Wzór weksla in blanco
- Wzór deklaracji dla osób fizycznych
- Wzór deklaracji dla osób prawnych
- Pytania i odpowiedzi
- Sytuacja finansowa przedsiębiorcy Informacja nt. zatrudnienia
- Oświadczenie dotyczące istnienia okoliczności i podstaw do zakazu udostępnienia funduszy, środków finansowych lub zasobów gospodarczych oraz udzielenia wsparcia w związku z agresją Rosji wobec Ukrainy
- Pobierz wszystko
-
Regulamin konkursu
Obowiązywał do 17.11.2022 r. -
Ogłoszenie o konkursie
Obowiązywało do 17.11.2022 r. -
Regulamin konkursu
Obowiązywał do 08.08.2022 r. -
Lista dokumentów niezbędnych do zawarcia umowy - obowiązujący do 08.08.2022 r.
Załącznik nr 6 do regulaminu konkursu -
Ogłoszenie konkursu
Obowiązywało do 25.04.2022 r. -
Regulamin konkursu
Obowiązywał do 25.04.2022 r. -
Regulamin konkursu
Obowiązywał od 28.09.2021 r. do 12.01.2022 r. -
Instrukcja wypełniania wniosku o dofinansowanie projektu - obowiązująca od 17.09.2021 r. do 30.11.2021 r.
Załącznik nr 3 do Regulaminu konkursu -
Instrukcja wypełniania wniosku o dofinansowanie projektu - obowiązująca do 16.09.2021 r.
Załącznik nr 3 do Regulaminu konkursu -
Materiał informacyjny dotyczący kwot ryczałtowych - obowiązujący do 16.09.2021 r.
Załącznik nr 4 do Regulaminu konkursu -
Ogłoszenie konkursu
Obowiązywało do 28.09.2021 r. -
Regulamin konkursu
Obowiązywał do 28.09.2021 r. - Pobierz wszystko
FAQ
Dla każdego wydatku składającego się na kwotę ryczałtową powinna zostać dokonana rzetelna analiza rynku, na podstawie której wnioskodawca określi wartość wydatku składającego się na kwotę ryczałtową, która będzie obowiązująca dla jego projektu. We wniosku o dofinansowanie należy:
- a) wskazać źródła danych, na podstawie których zostały oszacowane wydatki,
- b) wskazać nazwy podmiotów, od których zostały zebrane oferty lub nazwy podmiotów wraz z ich cennikami znajdującymi się na stronach internetowych (3 oferty, z zastrzeżeniem wydatków, dla których na rynku nie istnieje 3 potencjalnych oferentów),
- c) podać wartość poszczególnych ofert lub wartości wynikających z cenników, o których mowa w pkt b),
- d) wskazać termin rozeznania rynku.
Wnioskodawca powinien posiadać dokumentację potwierdzającą przeprowadzenie analizy rynku, na podstawie której zostały określone kwoty ryczałtowe dla poszczególnych zadań. Dopuszczalny termin rozeznania rynku to maksymalnie pół roku przed datą złożenia wniosku o dofinansowanie lub dniem rozpoczęcia projektu, jeśli projekt rozpoczął się przed dniem złożenia wniosku.
Projekt musi spełniać łącznie warunki określone w Regulaminie konkursu nr 1/2021 i polegać na wprowadzeniu (wdrożeniu) przez MŚP innowacji procesowej (nowego lub znacząco ulepszonego procesu w przedsiębiorstwie) poprzez wykorzystanie technologii cyfrowych. Projekt może dodatkowo polegać na wdrożeniu innowacji produktowej (wprowadzony na rynek nowy lub znacząco ulepszony produkt co najmniej w stosunku do dotychczasowych produktów przedsiębiorcy) powiązanej z wdrażaną innowacją procesową.
O dofinansowanie w ramach działania mogą ubiegać się wyłącznie mikro przedsiębiorcy, mali lub średni przedsiębiorcy (status przedsiębiorcy określany zgodnie z załącznikiem nr 1 do rozporządzenia KE nr 651/2014), prowadzący działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej potwierdzoną wpisem do odpowiedniego rejestru.
Wnioskodawca może złożyć tylko jeden wniosek o dofinansowanie w ramach konkursu. W przypadku złożenia większej liczby wniosków o dofinansowanie w ramach konkursu, PARP wzywa wnioskodawcę do wskazania jednego wniosku o dofinansowanie, który będzie podlegał ocenie, w terminie 7 dni od dnia następującego po dniu wysłania przez PARP informacji o wezwaniu. Po wskazaniu wniosku o dofinansowanie pozostałe wnioski o dofinansowanie zostaną pozostawione bez rozpatrzenia i nie zostaną dopuszczone do oceny spełnienia kryteriów wyboru projektów. W przypadku braku wskazania wniosku o dofinansowanie, ocenie będzie podlegał wniosek o dofinansowanie złożony jako pierwszy. Pozostałe wnioski o dofinansowanie zostaną pozostawione bez rozpatrzenia i nie zostaną dopuszczone do oceny spełnienia kryteriów wyboru projektów.
Poniższe warunki dotyczące okresu realizacji projektu muszą zostać spełnione łącznie: 1) realizacja projektu nie może rozpocząć się wcześniej niż 1 lutego 2020 r.; 2) okres realizacji projektu nie może być dłuższy niż 12 miesięcy licząc od dnia rozpoczęcia realizacji projektu; 3) okres realizacji projektu nie może wykraczać poza końcową datę okresu kwalifikowalności kosztów w ramach POIR, tj. 31 grudnia 2023 r. Jaki jest termin zgłaszania wniosków Wniosek o dofinansowanie może dotyczyć projektu całkowicie zrealizowanego. Należy jednak pamiętać, że wymaga to posiadania dokumentów potwierdzających rozeznanie rynku w odniesieniu do kosztów podlegających dofinansowaniu oraz dokumentów potwierdzających realizację wskaźników dla kwot ryczałtowych, zgodnie ze szczegółowymi wymogami przedstawionymi w Regulaminie konkursu wraz z załącznikami.
Dofinansowanie stanowi pomoc de minimis udzielaną zgodnie z przepisami rozporządzenia KE nr 1407/2013, z możliwością dofinansowania również MŚP, które są w trudnej sytuacji ekonomicznej zgodnie z art. 2 pkt 18 Rozporządzenia Komisji (UE) NR 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznające niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu.
Zgodnie z zapisami § 3 ust. 4 Regulaminu konkursu, jeżeli kwota dofinansowania złożonych w ramach naboru wniosków o dofinansowanie przekroczy 120% kwoty przeznaczonej na dofinansowanie projektów w konkursie, termin składania wniosków o dofinansowanie może ulec skróceniu. Wskazane zapisy nie obligują PARP do skrócenia naboru, lecz dają uprawnienia do takiego działania. W sytuacji gdy wartość złożonych wniosków przekroczy wskazaną powyżej granicę, PARP będzie rozważać możliwość i czas wcześniejszego zamknięcia naboru w taki sposób, aby nie wprowadzać zbędnego pośpiechu skutkującego niską jakością składanych wniosków. O skróceniu terminu naboru wniosków o dofinansowanie PARP poinformuje nie później niż na 3 dni roboczych przed planowanym terminem zakończenia naboru. Jednocześnie informujemy, że nabór nie będzie krótszy niż 7 dni.
Zgodnie z § 5 ust. 5 Regulaminu konkursu, do kosztów kwalifikowalnych zalicza się:
- zakup usług programistycznych lub/i zakup oprogramowania gotowego, w tym w formie licencji (z wyłączeniem standardowego oprogramowania biurowego czy księgowego) w celu opracowania lub wprowadzenia rozwiązania cyfryzacyjnego – komponent obligatoryjny projektu;
- zakup środków trwałych, w tym maszyn i urządzeń, sprzętu komputerowego lub związanego z przesyłem lub magazynowaniem danych, środków niskocennych, lub/i zakup usług doradczych (w tym branżowych, technologicznych, biznesowych, prawnych) lub/i zakup usług szkoleniowych w celu wdrożenia rozwiązania cyfryzacyjnego – komponent fakultatywny projektu.
Ponadto koszty kwalifikowalne muszą być zgodne z § 42 pkt: 8, 20, 21, 29, 31, 33 i 34 rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 10 lipca 2015 r. w sprawie udzielania przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości pomocy finansowej w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 (Dz. U. z 2020 r. poz. 2133, z późn. zm.). Proszę zwrócić uwagę na to, że część kosztów kwalifikujących się na podstawie przywołanych zapisów Regulaminu konkursu nie będzie spełniać wymogów rozporządzenia. Podobnie rozporządzenie we wskazanych przepisach wymienia niektóre koszty, które nie spełnia wymogów Regulaminu konkursu wraz z załącznikami. Aby mówić o kwalifikowalności kosztów, muszą być one rodzajowo zgodne równocześnie z Regulaminem konkursu jak i ww. rozporządzeniem.
Maksymalna wartość kosztów kwalifikowanych wynosi 300 000,00 zł, z zastrzeżeniem, że maksymalna wartość wydatków kwalifikowanych w ramach zakupu środków trwałych, lub/i zakupu usług doradczych lub/i szkoleniowych w celu wdrożenia rozwiązania cyfryzacyjnego wynosi 150 000,00 zł.
Standardowe oprogramowanie biurowe, którego nabycie nie podlega dofinansowaniu, oznacza oprogramowanie, którego funkcjonalności znajdują zastosowanie w pracy o charakterze biurowym, w bardzo szerokim spektrum typów działalności gospodarczej, pozostając bez ścisłego związku z charakterystyką procesów biznesowych, w których jest ono wykorzystywane. Przykładami standardowego oprogramowania biurowego są: edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny, klient poczty elektronicznej. Standardowe oprogramowanie księgowe, którego nabycie nie podlega dofinansowaniu, to oprogramowanie przeznaczone do prowadzenia ewidencji księgowej działalności gospodarczej wnioskodawcy, rozliczeń, organizacji i zarządzania finansami w firmie. Rozwiązania niestandardowe w tym zakresie oferują specyficzne funkcjonalności wynikające z zastosowania zaawansowanych technologii informatycznych, których wykorzystywanie zwiększa w sposób istotny i oczywisty zdolności przedsiębiorstwa do reagowania na sytuacje kryzysowe. Przykładem rozwiązań niestandardowych mogą być rozwiązania wykorzystujące mechanizmy analizy Big Data lub sztucznej inteligencji i integrujące funkcje księgowe z funkcjami dotyczącymi automatyzacji zarządzania logistyką lub produkcją przedsiębiorstwa. Niekwalifikowalne będzie również oprogramowanie zakupywanie w celu stworzenia sklepu internetowego, prezentującego asortyment i możliwość jego zamówienia w sposób zdalny.
Polecane poradniki, raporty i katalogi

Raport
Monitoring aktywności badawczo-rozwojowej i innowacyjnej w ramach Krajowej Inteligentnej Specjalizacji. Raport przekrojowy nr 4

Raport
Branża odzysku materiałowego surowców - Branżowy Bilans Kapitału Ludzkiego II

Raport
Branżowy Bilans Kapitału Ludzkiego II - Branża odzysk materiałowy surowców - Raport z II edycji badań
Inne dofinansowania, które mogą Cię zainteresować
Wyniki i archiwum
-
Lista projektów wybranych do dofinansowania
aktualizacja -
Lista projektów wybranych do dofinansowania
stan do 17.11.2022