Autorzy: Grażyna Buczyńska, Dorota Frączek, Piotr Kryjom

Raport z inwentaryzacji klastrów w Polsce - 2015

Nowe produkty i inwestycje Współpraca i partnerzy

Seria: Innowacje

Rodzaj publikacji: Raport

Rok wydania: 2016

Język: PL

więcej

Pobierz wybrany format publikacji:

Zobacz: Zasady korzystania z publikacji PARP

Klastry są postrzegane jako „lokomotywy” rozwoju gospodarczego regionów i krajów, dlatego stale potrzebna jest pogłębiona i aktualna wiedza na ich temat, w szczególności w zakresie populacji, stanu rozwoju, czy potencjału wzrostu. Mając świadomość tych potrzeb, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) już od 2005 roku prowadzi działania nie tylko budujące świadomość nt. klasteringu, upowszechniające wiedzę o klastrach w Polsce i na świecie, czy wzmacniające politykę klastrową, ale także systematycznie bada klastry w Polsce (np. z wykorzystaniem metody benchmarkingu).

Bezpieczeństwo firmy i jej wizerunek to aspekty działalności równie ważne jak kapitał, bez którego trudno inwestować w przedsiębiorstwo, dlatego podpowiadamy jak budować swoją pozycję na rynku i jak weryfikować wiarygodność kontrahentów. W publikacji czytelnicy znajdą informacje o aktualnych regulacjach prawnych i programach pomocowych, dzięki którym wielu początkującym (i nie tylko) przedsiębiorcom łatwiej będzie wcielać w życie pomysły na biznes i rozwój, a także uzyskać konkretne wsparcie finansowe dla prowadzonego biznesu.

W 2015 roku PARP przeprowadziła m.in. inwentaryzację klastrów w Polsce, która skoncentrowała się na ustaleniu stanu faktycznego liczebności funkcjonujących w kraju klastrów. W tym celu na podstawie różnych źródeł zebrano podstawowe dane o klastrach, potencjalnych klastrach, inicjatywach klastrowych i innych strukturach tego typu, a następnie sprawdzono je i uzupełniono.  W kolejnym kroku zweryfikowano pogłębione dane na temat klastrów i ich członków, pozyskane bezpośrednio z organizacji klastrowych (tj. koordynatorów) w oparciu o wymogi formalne oraz kryteria wynikające z przyjętej definicji klastra. W wyniku tych działań ustalono populację klastrów, której liczebność, jak również charakterystyka, jest pochodną ilości i jakości pozyskanych informacji (przypadki  odmowy udzielenia informacji lub informacji niekompletnych). 

W związku z korektą branż przypisanych do trzech klastrów (Klaster Pomorska Dolina Medyczna, Klaster Dolina Ekologicznej Żywności oraz Klaster Morski Pomorza Zachodniego), konieczne było wprowadzenie zmian w statystykach, które dotyczyły reprezentowanych przez klastry specjalizacji. Obecnie do pobrania została udostępniona druga wersja Raportu.

Spis treści

1. Wstęp
2. Klastry w Polsce
3. Potencjalne klastry w Polsce
4. Wnioski

Inne publikacje, którę mogą Cię zainteresować

Ewaluacja polityki klastrowej Kraju Basków. Postklastrowa polityka innowacji

Ewaluacja

Ewaluacja polityki klastrowej Kraju Basków. Postklastrowa polityka innowacji

Zobacz
Wdrażanie standardów zarządzania klastrem. Poradnik dla koordynatorów

Poradnik

Wdrażanie standardów zarządzania klastrem. Poradnik dla koordynatorów

Zobacz
Benchmarking klastrów w Polsce - 2012

Raport

Benchmarking klastrów w Polsce - 2012

Zobacz

Kilkaset kursów online i tysiące szkoleń stacjonarnych dla Ciebie

Inne dofinansowana, które mogą Cię zainteresować

Wybrane filtry: 2

Przywróć domyślny widok

+

Wybrane filtry: 2

Przywróć domyślny widok